1. چه داروهایی باعث تغییر رنگ دندان ها می‌شوند؟


مصرف تتراسایکلین در دوران بارداری ، باعث تغییر رنگ قهوه‌ای دندان‌ها در فرزند می‌شود. تتراسایکلین در کلسیمی که بدن برای ساخت دندان استفاده می‌کند، ته‌نشین می‌شود و زمانی که دندان می‌روید، رنگ زرد دارد و سپس در معرض نورخورشید، قهوه‌ای می‌شود. البته اگر تتراسایکلین بعد از شکل‌گیری همه دندان‌ها مصرف شود، تغییر رنگ ایجاد نمی‌کند. امروزه مصرف این دارو در بارداری و برای کودکان کم‌سن توصیه نمی‌شود. بعضی دیگر داروهایی که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند، کلرهگزیدین (دهانشویه)، داکسی‌سایکلین هستند. فلوراید نیز ماده‌ای است که باعث استحکام دندان‌ها می‌شود. اما فلوراید زیاد هم می‌تواند تغییر رنگ ایجاد کند و در موارد شدید‌تر، باعث «فلوروزیس» ‌شود که در آن لکه‌های قهوه‌ای رنگی روی دندان‌ها به وجود می‌آیند. کودکانی که خمیردندان را دائم قورت می‌دهند و افرادی که از فلوراید زیاد (هم در آب و هم به صورت قرص) استفاده می‌کنند،بیشتر در معرض ابتلا به فلوروزیس هستند.

 

2. آیا درمان ریشه دردناک است ؟


درمان ریشه مانند سایر درمان های دندانپزشکی تحت بی حسی موضعی صورت می گیرد و چنانچه بی حسی بطور صحیح اجراء شده باشد و پالپ دندان نیز دارای التهاب نباشد ، درد و ناراحتی شدیدی حین درمان وجود نخواهد داشت. ضمن اینکه معالجه ریشه بدون درد همواره مورد توجه دندانپزشکان بوده و هست.

 

3. درمان مجدد ریشه به چه دلیل صورت می گیرد ؟ به دکتر مراجعه کردم و دکتر تشخیص دادند که باید عصب کشی مجدد انجام گیرد در حالی که دندانم درد ندارد ؟


در عمل درمان ریشه ؛ پالپ دندان و باکتری ها بطور کامل خارج شده ، کانال کامل پر گردیده سپس دندان توسط یک ترمیم مناسب تاجی که مانع از ورود باکتری ها به داخل کانال شود بازسازی می گردد. در صورتی که در هر یک از مراحل فوق نقصی پیش آید باکتری ها فرصت می یابند که مجددا فعالیت نموده و دندان را دچار ضایعه نمایند . در این حالت درمان مجدد ریشه حتی اگر هنوز ایجاد درد ، تورم یا ضایعه نکرده باشد باعث توقف روند فوق گردیده و انجام آن امری ضروری است. بدیهی است درمان مجدد ، درمانی پیچیده تر بوده و درصد موفقیت آن نسبت به درمان اولیه پایین تر است که در صورت عدم موفقیت آن نیز ، درمان جراحی به عنوان گزینه آخر مطرح خواهد شد.

 

4. آیا افراد دارای فشار خون بالا می توانند کاندید ایمپلنت های دندانی شوند ؟


فشارخون منعی برای ایمپلنت ایجاد نمی‌کند فقط این بیماران باید قبل از کاشت دندان ( ایمپلنت ) دندانپزشک خود را از وضعیت بیماری خود مطلع نمایند تا تمهیدات لازم در درمان آنها انجام شود.

 

5. من برای رفتن نزد دندانپزشک اضطراب دارم ، ولی نمی دانم در این مورد چه می توانم انجام دهم ؟


اضطراب در مورد درمان های دندانپزشکی غیر معمول نیست. افراد در هر سنی آن را تجربه می کنند . بیماران مسن تر ممکن است کمتر قادر باشند بر استرس خود غلبه کنند که احتمال دارد این امر به دلیل وضعیت خاص جسمی آنان باشد . شما باید احساساتتان را با دندانپزشک و پرسنل مطب در میان بگذارید . اجازه دهید آنها بدانند که شما مضطرب هستید تا درمان را مطابق با وضعیت روحی شما به انجام برسانند .

 

6. آیا به طور معمول پس از عصب کشی باید آنتی بیوتیک مصرف نمود ؟


خیر . تنها در صورت بروز تب و لرز ، تورم زیاد محدودیت در باز شدن دهان با تشخیص دندانپزشک باید آنتی بیوتیک مصرف نمود.

 

7. دندان شیری هم عصب کشی می‌شود؟


بله، برای دندان شیری هم در صورتی که نیاز داشته باشد، درمان ریشه صورت می‌گیرد. نحوه انجام درمان ریشه در دندان‌های شیری با دندان‌های دائمی تفاوت‌هایی از نظر تکنیکی دارد. در مواردی درمان دندان‌های شیری به پالپ تاجی محدود است و در مواردی شامل درمان ریشه دندان را هم در برمی‌گردد. دندان‌های شیری آسیاب تا سن دوازده سالگی در دهان کودک باقی می‌مانند. چون کشیدن زودهنگام آن‌ها ممکن است بر نظم و ترتیب دندان‌های دائمی که در آینده رویش پیدا می‌کنند تاثیر داشته باشند. کشیدن این دندان‌ها به صرف اینکه شیری هستند و قرار است بیفتند کار درستی نیست.

 

8. آیا داروهای ضد انقعاد خون که در بیماران قلبی مصرف می شوند می توانند سبب بروز مشکلات پس از درمان های دندانپزشکی شوند ؟


کسانی که داروهای ضد انعقاد از قبیل آسپرین،فاروارین،پلاویکس و...مصرف می‌کنند با افزایش خطر خونریزی طولانی مدت بعد از درمان دندانپزشکی مواجه می شوند که لازم است قبل از درمان دندانپزشک خود را مطلع نمایند. همچنین باید از قطع خودسرانه داروهای ضد انعقاد پرهیز کنند و قبل از قطع دارو با متخصص قلب خود مشاوره نمایند.

 

9. آیا پوسیدگی در زیر براکت و لوازم ارتودنسی در دهان ممکن است ایجاد شود؟ در این صورت باید چه کرد؟


استفاده از سیم‌ها و براکت در دهان در دوره درمانی ارتودنسی دندانها را مستعدتر به پوسیدگی می‌نماید. باید با دقت و حوصله خیلی بیشتری نسبت به تمیز نمودن دندانها خصوصاً در مجاورت لوازم توسط مسواک زدن دقیق، استفاده از لوازم کمک بهداشتی شامل بررسی‌های مخصوصی، شستشوی دهان شویه‌های حاوی فلوراید، دستگاه واترپیک و سایر لوازم استفاده نمود. اصولاً بعد از اتمام درمان می‌شود نسبت به ترمیم اقدام نمود اما در شرایطی بهتر به تشخیص پزشکان باید هرچه سریعتر نسبت به درمان و حذف پوسیدگی اقدام نمائید.

 

10. چرا بعد از پر کردن دندانهایم نسبت به سرما و گرما حساسند و این موضوع تا کی ادامه خواهد داشت؟


هرچه پرکردگی دندان شما وسیع تر باشد این حساسیت مضاعف‌تر خواهد بود. توجه داشته باشید این مشکل به دلیل تفاوت انتقال حرارتی مواد مصرفی و جاورت آنها به عصب دندان و .... ایجاد می‌شود. به صورت معمول 12-8 هفته احتمال ادامه این درد وجود خواهد داشت.

 

11. در صورت تحلیل لثه پای طوق دندان چه باید کرد؟


عقب رفتن لثه بدلایل متنوعی ایجاد می‌شود. حتماً با دندانپزشک تماس گرفته تا نسبت به ریشه یابی آن اقدام نموده و درمان‌های لازمه را انجام دهد. پیوند لثه در این موارد قابل انجام است اما ممکن است کار راحتی برای شما نباشد. لثه سدی است بین باکتری‌های بزاق و استخوان و سطح ریشه و دندان باید نسبت به حفاظت از آن جدی بود.

 

12. چه دلایلی سبب حساسیت دندان به گرما و سرما می‌شود؟

 

عقب رفتگی لثه و نمایان شدن ریشه دندان‌ها، بعد از سفید کردن دندان، بعد از درمان پرکردگی‌های وسیع، بعد از درمان ریشه، استفاده از مواد غذایی با اسیدیته بالا و ... سبب حساسیت دندان می‌شود. در صورت بروز هرچه سریعتر با دندانپزشک تماس بگیرید.

 

13. آیا دندان‌های روکش شده نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند؟


به صورت معمول خیر اما توجه داشته باشید که گذاشتن روکش به منزله محافظت دندان پایه از پوسیدگی نیست، بلکه ممکن است پوسیدگی از لبه خط تراش به زیر آن نفوذ نماید و سبب خرابی و بیماری لثه گردند. روزانه دو بار مسواک زده از نخ دندان استفاده نموده و علی‌الخصوص پای دندان روکش شده را خوب پاک نمائید. دندانپزشک در صورت نیاز نسبت به استفاده از وسایل کمک بهداشتی شما را راهنمایی می‌نماید.

 

14. مدت زمان زیادی است که به دندانپزشکی نرفته‌ام و در موقع مسواک زدن خونریزی دارم. آیا این مسئله مهمی است؟


بله، حتماً هرچه سریعتر به دندانپزشک مراجعه نمائید. زیرا این علامت خوبی نیست. این از موارد وجود عفونت در دهان شماست که باید هرچه سریعتر درمان شود. بیشتر افراد نیاز به یک تمیز کردن دندان هر 6-3 ماه توسط پزشک دارند.

 

15. چه کسانی نمی توانند دندان بکارند؟


در حال حاضر تنها گروه‌هایی که برای کاشت دندان مناسب نیستند، شامل بیمارانی است که به نوعی دچار ضعف سیستم ایمنی هستند، به عنوان مثال بیمارانی که رادیوتراپی داشته‌اند، به مدت دو سال نمی‌توانند ایمپلنت کنند. همچنین افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند، نمی‌توانند کاشت دندان داشته باشند.
پس برای رسیدن به نتیجه مطلوب در کاشت دندان داشتن لثه‌ای سالم با خون‌رسانی مناسب و سیستم ایمنی مناسب ضروری است.
در سال‌های نه‌چندان دور، کاشت دندان برای بسیاری از بیمارانی که مبتلا به بیماری‌های شایع زمینه‌ای چون بیماری‌های قلبی ـ عروقی، دیابت، نارسایی کلیوی، پوکی استخوان، بیماری‌های تیروییدی و آرتریت روماتوئید بودند، امکان‌پذیر نبود و این بیماران مجبور به استفاده از پروتزهای متحرک با مشکلات خاص خود بودند.
اما امروزه با پیشرفت ایمپلنت‌ها، قدرت اتصال آنها به استخوان افزایش یافته و این امکان فراهم شده که بیمارانی با مشکلات زمینه‌ای بتوانند درمان ایمپلنت را انجام دهند
در صورتی که بیمار دارای هرگونه بیماری کنترل‌نشده‌ای باشد مثل دیابت، امکان جراحی ایمپلنت وجود نخواهد داشت، اما با کنترل بیماری زمینه‌ای، این امکان فراهم خواهد شد.
بیماران خاص
بیمارانی که دچار بیماری‌های سیستمیک چون بیماری‌های قلبی ـ عروقی هستند، در صورتی که مشکلات قلبی‌شان، از نارسایی عروق کرونر گرفته تا فشار خون و… کنترل شده باشد و تحت مشاوره پزشکی قرار گرفته باشند، می‌توانند جراحی ایمپلنت کنند.
طی درمان ایمپلنت در بیماران دیابتی علاوه بر مشکلات زمینه‌ای، احتمال مشکلات موضعی نیز در ناحیه جراحی وجود خواهد داشت. در این بیماران کنترل سطح قند خون، حداقل سه ماه قبل از ایمپلنت لازم است. این بیماران حتی پس از جای‌گذاری ایمپلنت نیز در خطر ایجاد مشکلات پس از درمان خواهند بود. همچنین رعایت بهداشت دهان و کنترل سطح قند خون از نکات بسیار مهم در این دسته از بیماران است.در بیماران مبتلا به آرتریت روماتویید که سال‌های زیادی از داروهای کورتیکواسترویید استفاده می‌کنند، عواملی مانند افزایش قند خون و کاهش تراکم استخوان موجب افزایش مشکلات پس از کاشت ایمپلنت خواهد شد.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined method Error::shutdown_handler() in /home/pdcmr/fuel/core/bootstrap.php:66 Stack trace: #0 [internal function]: {closure}() #1 {main} thrown in /home/pdcmr/fuel/core/bootstrap.php on line 66